Po druhé návštěvě u ředitelky MZŠ

V neděli pozdě večer jste mohli vidět ve škole rozsvícená světla ředitelny a dvě osoby, které spolu asi hodinu a půl přátelsky debatovali. Jednou z nich byla ředitelka školy Cermonová a druhou zastupitel Duchek. Ten jí přinesl návrh na řešení jejího odvolání, které přednesl v pátek panu starostovi.
Revokace usnesení
Revokace je s každým dnem, jak se přibližuje poslední den ředitelky ve funkci, obtížněji proveditelná, neboť úkon odvolání byl již doručen a proveden. Krom toho nátlakové skupiny vytvořili v Újezdě natolik vyhrocenou a hysterickou kampaň, že tento krok je i díky jim již nepředstavitelný a prakticky neproveditelný.
Obrana proti odvolání
Je v podstatě nulová. Nejedná se totiž o standardní pracovně-právní vztah, ale jmenování. U něho zřizovatel není povinen uvádět důvody odvolání, kterých se pí ředitelka domáhá. Soudní obrana je možná, ale nemá odkladný účinek.
U soudu je sice nutné doložit důvody odvolání, ale i kdyby byly soudem uznány jako nedostačující, vliv na opětovné získání funkce to vliv nemá. Ředitelka může maximálně získat určitou mzdovou kompenzaci, ale je to nepravděpodobné a dost diskutabilní. Jediné co by získala, je sejmutí „cejchu“ odvolání.
Na základě upozornění našich čtenářů upravujeme přeškrtnutou pasáž. Tato pasáž se týká Školského zákona §166, odst. (5) a písm. c):
Ředitele školské právnické osoby zřizované ministerstvem, krajem, obcí nebo svazkem obcí, ředitele příspěvkové organizace a vedoucího organizační složky státu nebo její součásti může zřizovatel odvolat z vedoucího pracovního místa z důvodů
- pravomocného rozhodnutí soudu o neplatnosti odvolání předchozího ředitele z funkce nebo pravomocného rozhodnutí o neplatnosti rozvázání pracovního poměru s předchozím ředitelem.
Snažili jsme se neprodleně zpracovat a zveřejnit co nejrychleji a nejvíce informací, což vedlo k tomu, že jsme v tomto odstavci nejspíše neuvedli správné informace a našim čtenářům se tímto omlouváme. Odstavec zní nyní takto:
U soudu je nutné doložit důvody odvolání. Budou-li shledány jako nedostačující, získá zpět svoji funkci na úkor aktuálně jmenovaného ředitele a sejme ze sebe „cejch“ odvolání. Ředitelce by pak náležela mzdová kompenzace z jejího dosavadního platu ředitelky a nového pracovního zařazení za každý měsíc (bude-li brát méně). Nepůjde tedy o prostý násobek její čisté měsíční mzdy za funkci ředitelky. Sporné asi budou kalkulace kolem různých odměn, o nich rozhodne soud.
Ještě ale nejen tuto věc prověřujeme, protože soudní spor se může i hodně dlouho táhnout. I třeba 4 roky a více. Podle informací, které ale nyní (27. 2. 2020) máme, vítězství ředitelky u soudu považujeme stále za zcela nepravděpodobné. V takovém případě by ředitelka nezískala vůbec nic, naopak bude mít spoustu soudních výdajů.
Návrh
Při pátečním jednání pánů Duchka, Lameše a Samce se všichni shodli, že současnost řešení neumožňuje. Bylo jasné, že řešení leží v budoucnosti. Pan zastupitel Duchek proto přišel s následujícím návrhem, který rámcově zněl zhruba (pro představu) takto:
Vedením školy bude dočasně pověřen někdo jiný. Začne vyšetřování, podána budou trestní oznámení, proběhnou hloubkové kontroly a audity. Paní ředitelka zůstane ve škole jako učitelka, bude takříkajíc po ruce škole, kterou si oblíbila a bude moci vysvětlovat případné odhalované nesrovnalosti operativně a neprodleně. Městská část dá paní ředitelce šanci v tom, že nevyhlásí výběrové řízení po dobu prošetřování. Uvažováno bylo o půl až jednom roce. V momentě, kdy bude prošetřováním potvrzeno, že nesrovnalosti jdou nebo nejdou za pí ředitelkou, městská část vyhlásí výběrové řízení na nového ředitele/ku školy. Do něho se bude moci znovu přihlásit případně očištěná pí ředitelka a je dost pravděpodobné, že jej vyhraje, protože školu velice dobře zná.
Dohoda
Tento postup má samozřejmě spoustu další nuancí, detailů a podrobností a bylo by nutné je formulovat ve vzájemné dohodě za účasti právních zástupců obou stran, včetně vedoucích odborů, širšího vedení školy atd. Uvažováno bylo například o jednání jenom právních zástupců nebo o moderování nestrannou osobou.
Společné prohlášení
Obě strany sporu měly vydat společné prohlášení, které bude vycházet z odvolání, ale městská část by dala pí ředitelce šanci se rehabilitovat. Dále by se všichni zavázali, že do konce vyšetřování se nebudou k věci vůbec vyjadřovat.
Starosta souhlasil
Našim cílem bylo získat s takovým postupem především souhlas pana starosty. A ten skutečně souhlasil a domlouvání podrobností a detailů se přiblížilo. Pan Duchek jednal i s jinými zastupiteli a neobdržel nesouhlasnou reakci.
Nátlakové skupiny
Takovou formu ujednání ale začali stále více komplikovat nátlakové a manipulativní skupiny.
Dopis odborářů spíše podřezal větev pod pí ředitelkou, škole nepomohl a přilil olej do ohně přiznáním, že docházelo k falšování účetních dokladů.
Petice je v úvodní větě (Mgr. Hana Cermonová své povinnosti neporušuje) zavádějící a v dalších bodech poněkud přitažená za vlasy. Pouze vyvolávají emoce, ale s realitou mnoho společného nemají. Pro petenty je petice hlavně v první větě neprůkazná a podepisují se pod něco, k čemu tak jedině mohou mít víru, ale která jinak není ničím, než právě tou vírou podložena. V konečném důsledku je ale petice zcela bezcenná. Přesto je šířena k rozvíření emocí. Petici úřad po doručení zaeviduje, rada MČ projedná a vezme na vědomí. Následně maximálně zveřejní, že za odvoláním nadále stojí.
Transparenty na plotu školy vyvolávají jenom negativní emoce a autoři zde nejsou uvedení. Takže ani nevíme, zda transparent na plot umístili žáci, pedagogové, ostatní zaměstnanci nebo nějací piráti, kteří přelezli plot a dělají si ze školy politikum.
Plánovaný průvod demonstrantů od školy k úřadu, kde měli hlasitě demonstrovat je už tou nejméně vhodnou pomocí ředitelce školy a je spíše nástupem neomarxismu i v Újezdě.
Ani facebookové výlevy některých odpůrců odvolání nepomáhají smírnému řešení a udržení ředitelky ve funkci.
Hysterie
Potíž je v tom, že veřejnost není soud a detaily nezná. Ale její část má přesto jasno. Pokud však chceme uzavřít nějakou dohodu, může se také stát, že budeme v některém bodě poněkud na hraně, byť z dobrých důvodů.
Jenomže ničím podložené výkřiky na FB, transparenty a politikaření ničemu nepomohou. Pak bude každý ve svém zájmu postupovat striktně a chladně dle litery zákona. Jen pro představu. Když zaparkujete na zákazu stání nebo zastavení, kde stát opravdu nesmíte, někdy vám policista dá pokutu a někdy vám třeba jen domluví. Prostě situaci vyhodnotí vstřícněji, než musí. Ale asi není dobré, aby se taková rozhodnutí dostávala k jeho nadřízeným, šířila po Facebooku apod.
Překvapení
V našem prvním vyjádření k situaci jsme uvedli, že „Manažerské selhání vedení školy je neoddiskutovatelné. Nicméně vzhledem k rozporným zprávám, které uvádí škola a zřizovatel by bylo na místě setkání obou stran za účasti mediátora.“ A i jinde jsme vyjadřovali určité pochybnosti směrem k úřadu. Přesto pí ředitelka vytrhla z celého kontextu jenom větu “Manažerské selhání vedení školy je neoddiskutovatelné.“ a k ní na FB školy připojila obsáhlé obhajování, které jen dále zatemnilo skutkovou podstatu tohoto selhání.
Závěr
Je snadné strhnout rodiče k revoltě. Jde přece o jejich děti. A zvláště političky tohle velmi dobře znají a někdy i zneužívají. Přitom by rodiče od takových postupů měli dát spíše ruce pryč. Ze smírné dohody nejspíše sejde, protože pí ředitelka se rozhodla pro boj. Má na to právo, ale realisté mají jasno. Takovýto boj se vyhrát nedá. Spíše to vypadá, že z kauzy se stalo politikum „Volby 2022“ pro uskupení Piráti a STAN, kteří tento spor rozdmýchávají a přiživují na FB. Současný nátlak je hodně nešťastný, jenom výrazně zhoršil (de facto znemožnil) vyjednávání mezi školou a úřadem. Odvoláním ředitelky se ale škola opravdu nezhroutí, což je další emoce, kterou jsou rodiče zastrašováni…
Petr Duchek za Patrioty, Jiří Lameš za Trikolóru