VIDEOZPRÁVY

květen 2019 - Večer s mobilem
Video „Večer s mobilem“ sice není dokonalé, ale jeho smysl je v pohlazení po duši. Je ukázkou jednoho moc hezkého místa, v jehož blízkosti žijí obyvatelé Újezda nad Lesy.
Zajímavostí je, že vniklo na první pokus, jako momentální nápad našeho aktivního zastupitele Petra Duchka. Téměř za tmy (což je nepochopitelné, že skoro vůbec není poznat), navíc jako prvotina na starším mobilu, se kterým pan zastupitel ani neuměl pořádně pracovat. K tzv. „plackám“ totiž neměl kladný vztah a do té doby se jim úspěšně vyhýbal. Doslova jako čert kříži.
Technicky tedy není dokonalé, ale myslíme, že obsahem nedokonalost více než nahrazuje.

leden 2020 - Blokování

BLOKOVÁNÍ
Jak vlastně funguje a co způsobuje v diskusních skupinách? A co vedlo pí Mertovou a p. Dufka ke vstupu do skupiny městské části Praha 21?
Jelikož nebylo ke konci roku 2019 všem členům v diskusní skupině MČ Praha 21 zcela zřejmé, jak blokování funguje, vzniklo krátké video s prvky instruktáže a zpravodajství. Proto jej považujeme za videozprávy č. 1.
Divákům mělo pomoci objasnit naše velké výhrady k používání blokování na diskusní platformě městské části, ke kterému se uchýlili p. Dufek a paní Mertová.
Video nemůže během pár minut popsat všechny nuance. Věříme ale, že vám usnadní vhled do rizik spojených s blokováním a osvětlí, proč se správci diskusní skupiny MČ Praha 21 rozhodli čelit projevům blokování, resp. cenzury, které ve skupině praktikovali p. Dufek s pí Mertovou, stejně jako je praktikují ve skupině ÚnL – místo pro život.

květen 2020 - Videozprávy č. 4 - kynologové

Video jako reakce na podivnou reportáž ČT (redakce Černých ovcí) o sporu nad provozem kynologického cvičiště.

květen 2019 - 2. Já
Po několika dnech od prvního videa vzniklo ještě jedno. Máte-li 9 minut čas, můžete se usadit a shlédnout ho. Minifilmeček byl natočen opět jen za použití mobilu a zdánlivě pouze navazuje na první video „Večer s mobilem“. Má dvě polohy a vrcholí opravdu velmi překvapivě a zajímavě až v závěru. Proto má smysl vydržet jej sledovat až do konce…
Jde o video z oblíbeného místa našeho jediného zastupitele, kde často tráví volné chvíle. Video má gradující příběh a méně charakter zpravodajství. To se již od příštího videa začne zvolna měnit.

Leden 2020 - Hazard

NULOVÁ TOLERANCE HAZARDU
Právě před rokem Patrioti podali návrh na nulovou toleranci hazardu. Člověk by neřekl, jak to uteklo. Video je malou rekapitulací usilování od roku 2013, loňským projednáváním na zastupitelstvu (2019) a končí malou prognózou. Na magistrátu zatím vše probíhá podle našeho očekávání…
Toto video spatřilo světlo světa 25. 1. 2010 a je považováno za videozprávy č. 2.

říjen 2018 - 3. Topoly u ZŠ a zastávky MHD
Video ke kauze „TOPOLY“ nebylo původně ani zamýšleno. Vzniklo z pár fotek pro osobní potřebu pana zastupitele Duchka. Až při prohlížení ho napadlo, že mnozí občané ani nevědí, v jaké kondici topoly jsou a mohl by z nich udělat krátké video. Tento film už má charakter určité reportáže a je možné jej považovat za přímého předchůdce budoucích videozpráv.

květen 2020 - Videozprávy č. 3

Videozprávy jsou nově rozděleny na „HLAVNÍ ZPRÁVY“ a „KRÁTKÉ ZPRÁVY“. Video začíná hlavními zprávami a v čase 3:14 začínají krátké zprávy.
OBSAH HLAVNÍCH ZPRÁV
Věnují se březnovému jednání zastupitelstva a konstruktivní a kontrolní činnosti:
– účast na jednání
– kolaborace a kontrola
– koupaliště
KRÁTKÉ ZPRÁVY
Věnují se následujícím tématům:
Patrioti a Trikolóra, Újezdský zpravodaj, Klánovický zpravodaj – „sendvičování“, Školní časopis, Politický pirátský festival, Koronavirus
Toto video už je považováno za dokončený přechod od volné tvorby k započetí plnohodnotného zpravodajství.

Několik informací o Praze 21 - Újezdě nad Lesy najdete pod obrázky

Dávná historie

První zmínka o obci Oujezd (z tzv. "ouježdění" - vyznačování hranic) je z roku 1309. Po 140 letech od vypálení švédskými vojsky znovu ožila v roce 1783. Vlastníkem obce byl např. i Karel I. z Lichtenštejna. Na počátku 19. stol. byl zbourán kostel sv. Bartoloměje (zmínky ze 14. stol.) a stavební materiál byl použit na stavbu kostela Povýšení sv. Kříže v Kolodějích, do kterého byl převezen i obraz sv. Bartoloměje a tři zvony, z nichž jeden z roku 1486 se dochoval dodnes.

Minulost a současnost

Újezd se začal rozrůstat na počátku 20. století v souvislosti s výstavbou a provozem železnice. Po odpojení Koloděj a připojení osady Blatov byl od 14. 8. 1921 samostatný a v roce 1953 rozšířen o obec Nová Sibřina. K hlavnímu městu byl přičleněn 1. 7. 1974 a stal se součástí obvodu Praha 9. Městskou částí se stal 24. listopadu 1990 a do 31. 12. 2001 měl oficiální název Praha - Újezd nad Lesy. K přejmenování na současný název Praha 21 došlo 1. 1. 2002.

Současnost a budoucnost

Katastrální výměra Prahy 21 činí 10,14 km², počet obyvatel cca 11 tis. Součástí území je i největší díl Klánovického lesa – největšího lesního útvaru v Praze. V něm lze poměrně snadno spatřit vysokou, narazit na divočáky, sbírat houby, nasbírat borůvky… Značným problémem je projíždějící kamionová doprava, s nadějí proto obyvatelé očekávají silniční obchvat. Silné spory zřejmě vyvolá uvažovaná výstavba parkoviště u vlakového nádraží.