VIDEA

říjen 2018 - 3. Topoly u ZŠ a zastávky MHD
Video ke kauze “TOPOLY” nebylo původně ani zamýšleno. Vzniklo z pár fotek pro osobní potřebu pana zastupitele Duchka. Až při prohlížení ho napadlo, že mnozí občané ani nevědí, v jaké kondici topoly jsou a mohl by z nich udělat krátké video. Tento film už má charakter určité reportáže a je možné jej považovat za přímého předchůdce budoucích videozpráv.

květen 2020 - Videozprávy č. 3

Videozprávy jsou nově rozděleny na “HLAVNÍ ZPRÁVY” a “KRÁTKÉ ZPRÁVY”. Video začíná hlavními zprávami a v čase 3:14 začínají krátké zprávy.
OBSAH HLAVNÍCH ZPRÁV
Věnují se březnovému jednání zastupitelstva a konstruktivní a kontrolní činnosti:
– účast na jednání
– kolaborace a kontrola
– koupaliště
KRÁTKÉ ZPRÁVY
Věnují se následujícím tématům:
Patrioti a Trikolóra, Újezdský zpravodaj, Klánovický zpravodaj – “sendvičování”, Školní časopis, Politický pirátský festival, Koronavirus
Toto video už je považováno za dokončený přechod od volné tvorby k započetí plnohodnotného zpravodajství.

leden 2020 - Blokování

BLOKOVÁNÍ
Jak vlastně funguje a co způsobuje v diskusních skupinách? A co vedlo pí Mertovou a p. Dufka ke vstupu do skupiny městské části Praha 21?
Jelikož nebylo ke konci roku 2019 všem členům v diskusní skupině MČ Praha 21 zcela zřejmé, jak blokování funguje, vzniklo krátké video s prvky instruktáže a zpravodajství. Proto jej považujeme za videozprávy č. 1.
Divákům mělo pomoci objasnit naše velké výhrady k používání blokování na diskusní platformě městské části, ke kterému se uchýlili p. Dufek a paní Mertová.
Video nemůže během pár minut popsat všechny nuance. Věříme ale, že vám usnadní vhled do rizik spojených s blokováním a osvětlí, proč se správci diskusní skupiny MČ Praha 21 rozhodli čelit projevům blokování, resp. cenzury, které ve skupině praktikovali p. Dufek s pí Mertovou, stejně jako je praktikují ve skupině ÚnL – místo pro život.

květen 2020 - Videozprávy č. 4 - kynologové

Video jako reakce na podivnou reportáž ČT (redakce Černých ovcí) o sporu nad provozem kynologického cvičiště.

Leden 2020 - Hazard

NULOVÁ TOLERANCE HAZARDU
Právě před rokem Patrioti podali návrh na nulovou toleranci hazardu. Člověk by neřekl, jak to uteklo. Video je malou rekapitulací usilování od roku 2013, loňským projednáváním na zastupitelstvu (2019) a končí malou prognózou. Na magistrátu zatím vše probíhá podle našeho očekávání…
Toto video spatřilo světlo světa 25. 1. 2010 a je považováno za videozprávy č. 2.

Říjen 2020 - Videozprávy č. 5 - Speciál

PATRIOTI A TRIKOLÓRA
Zprávy jsou tentokrát delší. K jednotlivým pasážím se lze dostat dle níže uvedeného časového seznamu na YouTube. (Drobná upřesnění: v čase 21:0621:13 je vidět, že zasazený žalud je nejdříve zakrytý hlínou a následně i listím, ale v textu je uvedeno, že je zakryt listím, což může být vnímáno jako určitá nepřesnost. V závěrečném textu je překlep, místo slova “začít” je uvedeno “zažít”. Omlouváme se, videozprávy kvůli tomu ale měnit nebudeme. Změnili bychom tím odkaz na ně, protože na YouTube bohužel nejde pod stejným odkazem nahradit původní video opraveným, jako třeba na Facebooku.)
Zde můžete kliknout na čas a přehrávání začne od místa vybrané reportáže:
00:11 Senátní volby – Václav Krása 00:46 Senátní volby – COVID 19 – Volební incident 02:44 Mimořádná událost – Elvis Presley Show 05:33 Jednání zastupitelstva (září 2020) – kvíz 06:40 Jednání zastupitelstva – návrhy na změnu programu podávané ad hoc 09:20 Jednání zastupitelstva – Interpelace (klimatická dotace, patologická nenávist) 11:51 Jak tu žijeme – Je to jízda 14:17 Boj o Újezdský zpravodaj (nové galerijní noviny) 14:48 Boj o Újezdský zpravodaj (odvolání člena redakční rady, střet zájmů, nová pravidla …) 17:45 Boj o Újezdský zpravodaj (Kojzar z Rudého práva, bolševik, cenzura, důvěrník StB …) 19:47 Újezdské stromy – jednoduché sázení 21:30 Újezdské stromy – stromy pro Újezd nad Lesy (slib Pirátů vysázet 1 mil. stromů v Praze) 23:53 Újezdské stromy – výročí kauzy 33 topolů u školy 25:23 Újezdské stromy – úklid lesa (Spolek Oko aj.) 27:03 Koncový vlastník – mimořádné zastupitelstvo – směna pozemků 28:33 Koncový vlastník – řádné zastupitelstvo – kdo všechno jsou zástupci? 30:10 Koncový vlastník – Kyperská spojka 32:52 Koncový vlastník – pozemky na jihu Újezda nad Lesy

Několik informací o Praze 21 - Újezdě nad Lesy najdete pod obrázky

Dávná historie

První zmínka o obci Oujezd (z tzv. "ouježdění" - vyznačování hranic) je z roku 1309. Po 140 letech od vypálení švédskými vojsky znovu ožila v roce 1783. Vlastníkem obce byl např. i Karel I. z Lichtenštejna. Na počátku 19. stol. byl zbourán kostel sv. Bartoloměje (zmínky ze 14. stol.) a stavební materiál byl použit na stavbu kostela Povýšení sv. Kříže v Kolodějích, do kterého byl převezen i obraz sv. Bartoloměje a tři zvony, z nichž jeden z roku 1486 se dochoval dodnes.

Minulost a současnost

Újezd se začal rozrůstat na počátku 20. století v souvislosti s výstavbou a provozem železnice. Po odpojení Koloděj a připojení osady Blatov byl od 14. 8. 1921 samostatný a v roce 1953 rozšířen o obec Nová Sibřina. K hlavnímu městu byl přičleněn 1. 7. 1974 a stal se součástí obvodu Praha 9. Městskou částí se stal 24. listopadu 1990 a do 31. 12. 2001 měl oficiální název Praha - Újezd nad Lesy. K přejmenování na současný název Praha 21 došlo 1. 1. 2002.

Současnost a budoucnost

Katastrální výměra Prahy 21 činí 10,14 km², počet obyvatel cca 11 tis. Součástí území je i největší díl Klánovického lesa – největšího lesního útvaru v Praze. V něm lze poměrně snadno spatřit vysokou, narazit na divočáky, sbírat houby, nasbírat borůvky… Značným problémem je projíždějící kamionová doprava, s nadějí proto obyvatelé očekávají silniční obchvat. Silné spory zřejmě vyvolá uvažovaná výstavba parkoviště u vlakového nádraží.