Následující 4 interpelace jsou bohužel další ukázkou arogance moci (byť se u nich i zasmějete) a doplňují předcházející videoperlu č. 14. Ti u vesla si prostě myslí, že si mohou dovolit všechno. Bohužel se nejedná o ojedinělý jev v našem zastupitelstvu. Podívejme se tedy na kladení a vypořádání některých otázek v interpelacích na 16. jednání zastupitelstva v červnu 2017.
1. Dotace – zastupitel Duchek interpeluje místostarostu Slezáka a tajemníka úřadu
V této interpelaci byl místostarosta Slezák dotázán, proč se nedodržují schválená pravidla pro přidělování dotací a jaký smysl má jejich schvalování, když se jimi rada nakonec stejně neřídí. Pan Slezák se ale (raději) vyhnul ústní odpovědi a zaslanou písemnou odpověď rozhodně nelze považovat za relevantní. To tajemník úřadu už byl o něco sdílnější. Svojí ústní odpovědí na interpelaci však jen potvrdil, že netransparentnost přidělování dotací, nemožnost zpětné kontroly a nezodpovědné rozhodování rady o přidělování dotací (neb neměla od členů dotační komise k dispozici jednotlivá vyhodnocení každé dotační žádosti) má daleko k tvrzení politické koalice o otevřené radnici, otevřeném úřadě.
Zde je článek “Netransparentní dotace” od zastupitele Duchka v Magazínu Oko č. 10, který popisuje mechanismus přidělování dotačních peněz podrobněji. Autor se v něm opírá o podložené skutečnosti, o “tvrdá data”. V žádném případě se tedy nejedná o spekulace. V těchto případech však interpelovaný obvykle trpí náhlou ztrátu paměti (viz např. pí Čechová ve videoperle č. 14), odpovídá vyhýbavě (nebo mluví o něčem jiném), případně lže.
Zde se táže zastupitel Duchek, odpovídají místostarosta Slezák a tajemní úřadu:
Písemná odpověď pana Slezáka:Dobrý den pane Duchku, Komise je pouze poradním orgánem Rady MČ, o přidělení dotací (grantů) nerozhoduje. Já členem komise nejsem. To jak hlasuji na Radě MČ, je mé rozhodnutí. Pokud nejste spokojen s činností komise nebo RMČ, máte možnost si podat stížnost na kontrolní výbor.Jan Slezák, místostarosta
Zdůvodnění nepřidělení dotací na základě rozhodnutí RMČ:
2. Fízlování – agent/zastupitel Michael Hartman interpeluje zastupitele Růžičku
To, že jsou členové Otevřeného Újezda (OÚ) schopni velmi neférového jednání jsme již zvyklí. Ale aby si jejich zástupce nahrával telefonický rozhovor s jiným zastupitelem, nic mu o nahrávání předem neřekl a pak otevřeně vyřčené věty politického protivníka zneužíval k jeho dehonestaci na veřejném jednání zastupitelstva, předčilo i nejhorší představy o tomto pokryteckém uskupení.
V interpelaci pan Hartman z OÚ dokonce zmíní i přezdívku “mlátička”. Ta se v minulosti objevovala v médiích v souvislosti s koaličním partnerem J. Slezákem za jeho velitelskou činnost u první roty Pohotovostního pluku SNB v komunistickém režimu. Nicméně jaký smysl mělo její připomenutí nyní ví asi jenom pan Hartman. Ale jak je už u tohoto zastupitele zvykem, svojí interpelací alespoň pobavil přítomnou veřejnost.
Na interpelaci odpověděl pan zastupitel Růžička písemně:Jakkoliv považuji tuto interpelaci za odpoutávání pozornosti od lživých článků pana zastupitele, který mě zároveň interpeluje a od dění v naší MČ, samozřejmě na ni odpovím. Domnívám se však, že soukromé invektivy na jednání zastupitelstva nepatří. Předně nechápu, v čem je moje chování neetické. Že jsem se ohradil proti lživým článkům, že jsem vzhledem k tomu, že šlo o opakovaný a neférový útok na mou osobu, využil standardní příležitosti a panu zastupiteli zavolal, že jsem mu sdělil, jakkoliv v té chvíli logicky ovlivněn emocemi, svůj názor, že je třeba vnímat celý náš rozhovor v kontextu celku, na pozadí permanentních nepravdivých útoků na mou osobu? Dovolím si také odpovědět několika otázkami. Je etické si nahrávat soukromé hovory? Je etické používat ve svých článcích evidentně a prokazatelně lživé argumenty proti svým politickým protivníkům? Je efektivní a smysluplné pro rozvoj naší MČ věnovat tolik energie podobným debatám, které tu vedeme?
S přátelským pozdravemZdeněk Růžičkazastupitel MČ Praha 2112.7.2017
3. Směrování školství – občan Lameš interpeluje starostku Čechovou
Jednoduché otázky občana Lameše na místní školství (především mířící k ZŠ) byly pro pí starostku natolik zátěžové, že zvolila písemné odpovědi. To je na nejvýše stojícího politika v Újezdě nad Lesy velmi neobvyklé. Zejména s ohledem na to, že má místní školství v gesci od roku 2010 a od té doby je nepřetržitě členkou RMČ.(U toho videozáznamu stojí za povšimnutí absence zvukového záznamu ze sálu. V závěru interpelace tak není slyšet potlesk občanů za vystoupení pana Lameše. Vidět ale je. Jedná se po zkušenostech z minulosti, kdy občané dávali najevo hlasitě svoji nespokojenost s vedením radnice, o další projevy cenzury? Nebo půjde o další kamuflážní chybu oddělení IT?)
Na interpelaci odpověděla velmi obsáhle pí starostka Čechová písemně:
Vážený pane Lameši, k Vaší interpelaci mohu odpovědět, že v prvé řadě se v důsledku našich investic během sedmi let, kdy mám školství v gesci, podařilo výrazně zlepšit materiální a prostorové podmínky ve všech školských zařízeních naší MČ, tedy jak v Masarykově ZŠ, tak v jednotlivých mateřských školách.Byla dostavěna přístavba školy, která zásadně přispěla ke komfortu žáků i pedagogických pracovníků, ať již po prostorové stránce, nebo po stránce současného moderního vzdělávání. Pozitivním příspěvkem je také nová kuchyně a jídelna. Došlo k zásadní modernizaci vybavení Masarykovy ZŠ, ať jde již o nový výkonný server či IT vybavení pro pedagogy a žáky (PC, tablety, množství nových interaktivních tabulí, které značnou měrou přispívají k zatraktivnění výuky). V současné době se škola účastní výzvy v rámci programu Praha – pól růstu, v němž požádala o finanční prostředky pro výstavbu nové jazykové učebny. Také, jak jste zaznamenal, přibyl k přístavbě školy přístřešek na kola. U budovy II. stupně, která dosud – jako jediná, přístřešek na kola nemá, dojde k jeho realizaci o prázdninách příštího roku, a to spolu s modernizací vstupu do budovy. V současné době probíhá aktivita směřující ke zvýšení bezpečnosti žáků školy. Pro snížení provozních nákladů Masarykovy ZŠ byla vybudována nová kotelna.V mateřských školách taktéž došlo v uplynulých sedmi letech k modernizaci vybavení, úpravě prostor a výraznému navýšení kapacity školek.
V současné době, díky navýšení kapacity, k předškolnímu vzdělávání přijímáme již tříleté děti. V MŠ Rohožník jsme taktéž vybudovali novou kotelnu, stejná akce aktuálně probíhá v MŠ Sedmikráska. Velmi podstatným přínosem je též zřízení detašovaného pracoviště při MŠ Sedmikráska, které umožňuje více individualizovaný přístup k malým dětem. Rodičům naší MČ tak v důsledku investic a modernizace byla snížena úplata za předškolní vzdělávání. Důležitou změnou je vyšší počet asistentů pedagogů, a to nejen na základní škole, ale též ve školkách, což umožňuje lepší komunikaci a práci s integrovanými dětmi a zvyšuje celkově kvalitu vzdělávání, nejen dětí se specifickými vzdělávacími potřebami. Výrazně se zvýšila kvalifikovanost pedagogického sboru, jak v Masarykově ZŠ, tak i v mateřských školách, což příznivě ovlivňuje kvalitu vzdělávání v naší MČ. V rámci sledování moderních trendů se také zásadně zvýšila podpora environmetální výchovy, výchovy k občanské odpovědnosti a byla posílena role preventivních aktivit, ať již jde o šikanu, užívání drog či jiné negativní jevy.Co se umístění dětí do jiného školského zařízení týká – možnost přemístit dítě do jiného školského zařízení mají všichni rodiče.S pozdravemKarla Jakob Čechovástarostka MČ Praha 21V Praze dne 12. 7. 2017
4. Koncepce školství – občanka Danielová interpeluje starostku Čechovou
Tato interpelace je zajímavá jak obsahem dotazů, tak i provedením odpovědí. Ještě před ukázkou se tazatelka ptala, jak je kontrolována koncepce školství pro rok 2013 – 2019 a jak koncepce paní ředitelky, se kterou vyhrála výběrové řízení. Ta byla zpracovaná pouze na 3 roky, přestože její funkční období je šestileté. Paní Čechová odpověděla, že s paní ředitelkou pravidelně kontroluje ŠVP a koncepci pí ředitelky. Cítila se však dotazem zaskočená, neboť nevěděla co s koncepcí pí ředitelky, zda, či jak ji bude pí ředitelka prodlužovat… Požádala o vysvětlení i vedoucí odboru školství, kultury a MA21 pí Molínovou. Ta nepřesvědčivě odpověděla, že paní ředitelka se velmi snaží a vše je vlastně tak, jak má být… Na to je ale odpověď jednoduchá. S koncepcí na tři roky neměla pí ředitelka vůbec uspět ve výběrovém řízení. A pokud ano, měla už být koncepce dávno dopracovaná na celé funkční období. Je vidět, že pí starostka je člověk na svém místě. Ono to přeci nějak dopadne.
Na doplňující otázku však starostka odpověděla velmi svérázně – telefonicky!!Přitom sama by měla jít příkladem a být garantem dodržování jednacího řádu, kvůli kterému na občany ráda pokřikuje, když něco nedodržují. Zřetelně navíc i do záznamu řekla, že odpoví písemně. Telefonické odpovědi na interpelace jsou z logiky věci nesmyslné. To se může starostka s občany scházet klidně i u piva a debatovat třeba až do rána.Takže jsme se nedozvěděli nic o koncepci otevřené školy a spolupráci rodičů se školou, případně další. Manipulaci a cenzorské manýry má pí Čechová stále v sobě.