Pro mnohé název článku zábavný, pro jiné pohoršující. On však je velkým zrcadlem postojů pravděpodobně největší politické turistky v ČR od sametové revoluce. Onen extrémní politický turismus by se měl vyučovat jako odstrašující příklad likvidace posledních zbytků slušné politiky.
Mediální zdatnost pí Marvanové je bezpochyby účinná, leč manipulativní. A tak si snadno můžete chybně vytvořit názor, že je v pořádku, když každou chvilku tahá pilku s jiným politickým uskupením a cestuje z jednoho politického uskupení do druhého jako nájemní kočovníci z jednoho panství do jiného. Není. Toto opravdu v pořádku není. Krom toho kvalitní právník se živí praxí a ne převlékáním kabátů, politickým cestováním a vysedáváním v placených funkcích, protože na to nemá čas.
Boj o Senát
Ještě ani nezačala kauza se „Slepičákem Hlubučkem“ a coby členka STAN už kula pikle s uskupením SPOLU pro nasazení do boje o senátorské křeslo. Na to musíte mít zvlášť plechový žaludek, abyste nadále brali přes 100 tis./měs. za funkci pražské radní získanou za STAN a současně si chystali volební kampaň za SPOLU. Dříve se takovému jednání říkalo zrada. Bohužel v politické historii pí Marvanové nejde vůbec o neobvyklý jev.
Hazard
Rétorika jejího PR je nastavena tak, aby vzbuzovala dojem Marvanové - bojovnice proti hazardu, která zatočila s hazardem v Praze. Jenže ona věc stojí obráceně. Pí Marvanové se nepodařilo v Praze prosadit nulovou toleranci, jak si ji domluvilo magistrátní zastupitelstvo už v období 2014 - 2018. Výsledná práce pí Marvanové je ve skutečnosti neúspěchem (stalo se jenom to, co by se stalo i bez ní) a hazardu zůstala pootevřená zadní vrátka. Díky nekvalitní práci pí Marvanové se proto Praha hazardu ostudně doposud nezbavila.
V roce 2019 jsem se s ní snažil sejít, abych ji varoval před polovičatým řešením, které bude trnem v oku ÚOHS, marně. V roce 2021 jsem ji interpeloval a na cca polovinu otázek s nulovou tolerancí související mi neodpověděla (viz zde).
Kauza „Slepičák Hlubuček“
Nelze nevidět, že se snažila ze sebe mediálně především setřást škraloup politické viny a selhání při ohlašovací povinnosti. Od člověka, který jde na magistrát bojovat s korupcí, který snad v každém veřejném vystoupení neopomene připomenout, že je právník, je zcela legitimní očekávat razantní postup, podání trestního oznámení (když ho zvládli podat i lidé mimo magistrát), než politikaření s V. Rakušanem. Toho stížnosti a upozorňování pí Marvanové nezajímaly a nic nepodnikl. Ovšem ani pí Marvanová nic neučinila. Nevyvolala například nejen jednání dozorčí komise, ale ani rozhodčího výboru alespoň uvnitř STAN. Věnovala se totiž hlavně svému mediálnímu obrazu a textovým cukrblikům na politickém facebooku.
Pražský obchvat
Podivně liknavé jednání ukázala i v diskusi ve facebookové skupině MČ Praha 21 ohledně magistrátního výkupu kompenzačních pozemků k obchvatu od klanu Tomanových. Nejprve obvinila své kolegy v zastupitelstvu HMP, že „cena za pozemky je výrazně předražená oproti ceně obvyklé. Odhlasovat takto vyšší cenu je bohužel v rozporu s povinnostmi zastupitele podle zákona. Jako právnička to samozřejmě vím, proto jsem to při hlasování nepodpořila“.
Na můj dotaz, zda podá trestní oznámení na toto údajné předražení, svůj postoj zmírnila tvrzením, že „Nelze ale bez důkazů tvrdit, že hlasování bylo v rozporu se zákonem,“ aby nakonec ve třetím příspěvku uvedla: „Návrh na odkup získal velkou většinu hlasů v zastupitelstvu, takže teď to těžko mohu zvrátit. To je zkrátka demokracie, že většina rozhodne a nezbývá, než to respektovat“. Na můj další dotaz, zda se tedy spokojí s demokratickým hlasováním, byť třeba v rozporu se zákony a s péčí řádného hospodáře, nereagovala. Mediálně však věc kritizovala, ale opět nic neudělala…
Dostupné bydlení
Na své politické facebookové stránce hlásá: „Dobrá zpráva pro Pražany - na cestě je jedno z řešení bytové krize“.
Jde o projekt „Dostupného družstevního bydlení“. Položil jsem jí pár otázek, ale místo konkrétních odpovědí jsem se překvapivě dočkal dehonestace a napadání. Vyjádřil jsem přitom jen pochybnost se zvolenou formou projektu spojenou s odkupy bytů a pozemků do osobního vlastnictví, neboť mi připomíná nepovedený H-systém. Dále jsem upozornil na rozpor mezi péčí řádného hospodáře a současně vložením magistrátních pozemků de facto socialisticky (zdarma) do projektu. Nejdříve mělo dojít k výstavbě na těchto pozemcích, vytvoření zisku a teprve pak by mohla pí Marvanová konat líbivou „charitu“. U svého majetku by tak nepochybně postupovala.
A pak jsem se zeptal na podmínku přihlášení se do projektu. Ta praví, že žadatel má mít trvalý pobyt v Praze. Zeptal jsem se, kolik let musí mít žadatel onen trvalý pobyt v Praze, protože pokud stačí účelové přihlášení těsně před podáním přihlášky, otevřela pí Marvanová dveře korupci a podvodům.
Neudržela však nervy na uzdě a otřela se o koalici, za kterou kandiduji. Vysvětlil jsem jí, že jako kandidátovi za Patrioty mé srdce tluče pro Pražany. A znovu jsem zopakoval dotaz ohledně trvalého pobytu. Neodpověděla. Místo toho veškeré mé komentáře a dotazy na své stránce smazala a můj profil si zablokovala. Cenzura v podání pí Marvanové překvapila i mne.
Tím mi ale odpověděla na otázku stran trvalého pobytu. Projekt ve skutečnosti nechrání Pražany, ani je nijak nezvýhodňuje, není primárně určen Pražanům k řešení bytové krize, jak se pí Marvanová chvástá. Naopak jde proti zájmům Pražanů, protože přiláká další obyvatele i z velmi dalekých končin do Prahy. Získat za úplatek (i bez něho) dočasně trvalý pobyt dnes totiž není žádný problém. Ale řídit se například domovským právem, které by stanovovalo podmínku mít již několik let trvalý pobyt v Praze, by bylo tou pravou ochranou a podporou Pražanů. Ale to by musela být pí Marvanová patriotkou a ne extrémně chladnou politickou turistkou.
Závěr
Nekoncepční jednání pí Marvanové, účelové přebíhání z jednoho politického spektra ke druhému, polovičatá řešení, neochota či slabost věci razantně řešit, když je potřeba, omlouvat nezákonnosti demokracií atd., to je pravá tvář kočovného politického marketingu Marvanová, s. r. o.